Ny skörd från Nicaragua

Nu kommer nog vissa av er bli väldigt glada över att se gamla favoriter tillbaka på hyllan. Efterlängtat kaffe från Syd - och Centralamerika har landat i rosteriet och vi lanserar tre väldigt olika sorter från Nicaragua på en och samma gång. Kaffet kommer från producenter som vi känner väl och har jobbat med länge.
Bethania och El Cambalache - Nicaragua
I början av året var Susanna i Nicaragua och Costa Rica för att träffa producenterna vi jobbar med och koppa årets skörd. Martha driver gården Bethania tillsammans med sin syster Ana. Tillsammans har de även tvättstationen Cafetos de Segovia där Samuel Zavala processar sitt kaffe. Samuel driver gården El Cambalache, där han bland annat odlar Maracaturra, en stor böna med underbar smakprofil.
Här kan du köpa Bethania och El Cambalache
Bridazul - Nicaragua
'Vinös, tropisk frukt, körsbärslikör, jästa bär... det är väl inte smaker som de flesta förknippar med kaffe??
Det här är kaffet för dig som älskar experimentella smaker och att testa något utöver det vanliga. Claudia Lovo driver processtationen Bridazul. Där tar hon emot nyskördat kaffe från närliggande gårdar, gör blandningar och jäser kaffebären i rostfria ståltankar innan dom bärtorkas på upphöjda bäddar. Metoden förfinas varje säsong och vi tycker att det här är den renaste, sötaste och mest balanserade batchen hittills. Väldigt spännande kaffe som vi är otroligt glada över att kunna dela med oss av till er.
Här kan du köpa kaffe från Bridazul
Njut av kaffet och varandra
Bästa hälsningar Kafferävarna