2 x Vara Blanca i Rosteriets Val januari 2026

2 x Vara Blanca i Rosteriets Val januari 2026 - Kafferäven

I vår prenumeration "rosteriets val" har vi i januari valt ut två kaffe-sorter som kommer från en och samma gård: Vara Blanca i Costa Rica. Som prenumerant får du en honey Catuai & Caturra och en bärtorkad Milenio.

Vara Blanca är en familjeägd gård som ligger vackert inbäddad bland gröna kullar i Tarrazu. Gården är över 50 år gammal och idag står Mario Marin för driften efter sin far som ärvde gården efter sin far. Under sin studieperiod drömde sig Mario ofta tillbaka till soluppgångarna på kaffegården och tänkte på hur mycket han trivdes med att arbeta sida vid sida med sin familj. Efter avslutade studier valde han därför att återvända till gården och ta över efter sin far. Sakta men säkert började han styra om produktionen mot specialkaffe och 2015 började de sälja sitt kaffe direkt.

En utmaning för alla kaffeproducenter är förändringar i klimatet och Mario förbereder sig och tacklar förändringarna genom att odla flera olika böntyper. Han väljer ut böntyper som trivs i klimatet på gården och som smakar gott. Mario har utvecklat gården med fokus på att säkra hög kvalitet och han använder innovativa metoder för att torka och fermentera, men gör i huvudsak klassisk natural eller honey-process.

Vara Blanca - kaffe från Costa Rica - Kafferäven - Single Origin Coffee


Honey Catuai & Caturra

Det första kaffet är en honey-processade Catuai som vi även har i sortimentet. Detta är ett bra exempel på vad riktigt bra kaffe från Costa Rica är; balanserat, smakrikt och elegant. Klimatet i Tarrazu är optimalt för honey-processen och torkborden står uppställda i familjens trädgård. Under natten täcks kaffebönorna för att skyddas mot fukt. Molnen kryper ofta ner från berget och täcker torkborden med ett frostlager. Kaffet blir inte skadat, den låga temperaturen förlänger torkningen och ger kaffet en tydlig struktur i smaken. 

Bärtorkad Milenio 

Den andra sorten i prenumerationen är en bärtorkad Milenio. Mario hade bara 5 säckar av detta parti och vi fick bara en av dessa, och det räckte precis för att skicka ut till våra prenumeranter. Vi har 3-4 påsar i rosteriet om någon annan är sugen på denna pärla. Det bärtorkade kaffet ligger också på tork i familjens trädgård, men när fukten i bären kommer ner till 16% packar Mario bären i säckar och ställer i ett kallt lager några dagar. Därefter läggs bären ut igen för att torka färdigt. Den lilla pausen i torkningen är till för att fördjupa de fruktiga tonerna i kaffet.

Vara Blanca - kaffe från Costa Rica - Kafferäven - Single Origin Coffee

Kafferäven var en av familjen Marins första köpare. Den direkta handeln leder till många besök på gården, och mycket feedback. Handeln har också gett Mario en kontakt med handelskedjan som leder till fler förbättringar på gården. Numera koppar och utvärderar Mario sitt kaffe och vet hur slutprodukten smakar och var i världen den hamnar.

Följ Mario och hans bröder på instagram: @microbeneficio_varablanca

 

Du hittar detta och mer kaffe från Costa Rica i vår webbutik, och du kan läsa om varför vi just nu har extra mycket kaffe från Costa Rica på vår blogg.